Kruhový trénink


Kruhový trénink je jak starýítel – je připraven Vám pomoci, když ho potřebujete. Jedná se o efektivnícestu, jak zlepšit sílu a kondici. Je určen pro všechny, bez rozdílu věku a kondice. Vhodný i pro začátečníky. Zaměřený je na vyvážený rozvoj jednotlivých svalových partií, posílení srdce a kardiovaskulárního systému.

Kruhový trénink je spojení více cviků bez přestávky do jedné série, avšak na různé svalové skupiny-pokud možno co nejvíc od sebe vzdálené (co největší zrychlení krevotoku v celém krevním oběhu). Cvičí se např. ve 2-4 okruzích za sebou nebo s krátkou přestávkou. Jedná se tedy o cvičení složené z několika stanovišť cviků, na kterých strávíte chvilku a dále se přesunete na další stanoviště, takto se jede celý okruh, který se s pauzou opakuje.

kruhacKruhový trénink má pro ženy, které chtějí hubnout, zpevňovat či tvarovat postavu, větší význam než aerobní trénink o nízké nebo střední intenzitě (např. běh na páse nebo cross traineru ve fitness centru nebo už zmíněná Zumba a různé formy aerobicu apod.). Kruhový trénink  je úžasný způsob, jak získat svalovou sílu a zároveň vytrvalost, je skvělý pro budování hmoty i pro spalování tuků ze všech tělesných partií. Díky tomu je tato tréninková metoda vhodná pro všechny, které nebaví jen chodit do posilovny.

Princip kruhového tréninku spočívá v následujících bodech
  • jeden kruhový trénink procvičí všechny svalové partie.
  • trénink se skládá ze 4 kol, 10 stanovišť, stanoviště trvá 1 minutu a jedno celé kolo 10minut. Mezi jednotlivými koly je pauza 3 minuty a po treninku následuje protažení těla.
  • na dvou po sobě jdoucích stanovištích by měly být cviky na co nejvzdálenější tělesné partie. V kruhovém tréninku jde totiž o to, aby bylo zachováno co nejvyšší prokrvení celého těla, proto je třeba po procvičení rukou ihned zařadit nohy, atd. Stejný princip platí pro náročnost cviků: V kruhovém tréninku je třeba zachovat stále stejnou hodnotu tepové frekvence (zhruba), proto po náročném cviku, jako například angličáky, zařadíte cvik méně náročný, izolovanější. Během těchto 30 sekund na lehčím stanovišti se tělo zklidní a další cvik by měl být opět náročný (za účelem opětovného mírného zvýšení tepové frekvence). Převedeno do praxe: Trénink nesmí být postaven tak, aby se v první polovině kola procvičila horní část těla a ve druhé polovině dolní část těla. Nebyla by splněna podmínka neustálého prokrvení celého těla, cviky je třeba „míchat“. Také neplánujte trénink tak, abyste nasázeli do první poloviny kola náročné cviky a do poloviny druhé cviky oddechové: Tepová frekvence by nejdříve byla vysoká a v druhé polovině kola by znatelně klesla z důvodu zařazení několika po sobě jdoucích izolovaných (oddechových) cviků. Proto je třeba cviky „míchat“ i podle jejich náročnosti (nejprve komplexní, pak izolovanější, pak zase komplexní, atd..)

 

Komentovat na Facebooku